Akıllı Evde Yaşamanın 7 Faydası

Akıllı Ev Otomasyonuna Sahip Olmanın 7 Avantajı

Teknolojideki hızlı gelişmeler arasında yer alan ve son yıllarda oldukça popüler hale gelen “Akıllı Evler”; Güvenlik, konfor ve tasarruf konularında büyük avantajlar vaad ederek adından fazlasıyla söz ettiriyor.

Akıllı Ev Otomasyonu Nedir?

Akıllı ev otomasyonu, aslında teknolojinin kişilerin özel istek ve ihtiyaçlarına göre uygulanmasıdır. Ortak bir ağa bağlanan herhangi bir bağımsız cihaz, otomasyon sistemini uzaktan izleyebilme ve kontrol edebilme avantajı sağlar. Evinizi uzaktan kumanda ile kontrol ederek lüksü kullanmanıza olanak tanır.

Daha anlaşılır bir ifade ile; akıllı ev otomasyonu sayesinde: evinizin termostatını, kapılarını, ışıklarını, ses hoparlörlerini, TV'leri, güvenlik kameralarını, kilitleri, cihazları ve daha fazlasını, akıllı telefonunuzdan veya mobil bir dokunmatik ekran cihazından izleyerek kontrol altına alabilir ve enerji tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Teknolojinin yönü genişlemeye devam ettikçe; akıllı ev otomasyonun, yaşantımızı çok daha kolay, keyifli ve değerli bir hale getireceği hepimiz için şüphesizdir.

Akıllı Ev Otomasyonu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız Akıllı Ev Sistemleri Nedir? makalesine göz atabilirsiniz!

Eğer siz de evinizi akıllı bir hale getirerek bahsettiğimiz bu kolaylıkların keyfini çıkarmak istiyorsanız sitemizde yer alan Akıllı Ev Başlangıç Paketleri’ne göz atabilirsiniz.

Zipato Maxi Hobi Paketi

Somfy Akıllı Ev Başlangıç Paketi

Fibaro Başlangı Seti

Fonri Kablosuz Akıllı Güvenlik Paketi

Akıllı Evde Yaşamanın 7 Faydası

Akıllı ev otomasyonunun yaşam alanlarımıza değer kattığı, şaşırtıcı ve pratik avantajlarına birkaç örnek ister misiniz?

İşte buradalar:

1. Konfor ve Rahatlık

Evinizdeki tüm cihazları tek bir yerden yönetmek muazzam bir rahatlıktır. Evinizdeki tüm teknolojiyi tek bir arayüzle ihtiyaçlarınıza bağlı tutabilmek, ev yönetimi için ileriye dönük atılan büyük bir adımdır. Yapmanız gereken tek şey, tek bir uygulamayı telefonunuza veya tabletinize indirerek uygulamayı nasıl kullanacağınızı öğrenmektir. Bundan sonrası, evinizi tek bir dokunuşla yönetmektir.

Aydınlatmalarınızı evde değilken bile akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde senaryolar oluşturarak ışıkların istediğiniz zaman açılıp kapanmasını sağlayabilir ve hayatınıza daha fazla konfor katabilirsiniz. Hatta siz evde yokken ışıkların sizin belirlediğiniz saatlerde açılmasını sağlayarak evde biri varmış izlenimi yaratabilir ve evinizi hırsızlara karşı koruyabilirsiniz.

Akıllı aydınlatma denildiğinde akla ilk gelen Philips Hue Akıllı Ampüllerdir.  Philips Hue Akıllı Ampüller sayesinde 16 milyon renkle oynayabilir evinizin ambiyansını dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Eğer Philips Hue’lar hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isterseniz Engie Evde olarak sizin için hazırladığımız Philips Hue Başlangıç Rehberi’ni okuyabilirsiniz.

 

Alarmlarınızı yumuşak bir müzik başlangıcına ayarlayabilir böylece sabahları pozitif bir hisle uyanarak, güne güzel başlayabilirsiniz. Farklı ses seviyelerinde farklı şarkıları çalmak üzere ayarlanacak hoparlörleri farklı odalara yerleştirebilirsiniz. Böylece istediğiniz şarkıları evin neresinde olursanız olun dinleyebilirsiniz.

Ayrıca evin sıcaklığını size en uygun sıcaklığa göre ayarlayabilirsiniz. Isıtma ve klimayı bir termostat tarafından uzaktan kontrol edebilirsiniz. Böylece eviniz asla çok soğuk veya çok sıcak olmayacak, sadece ihtiyacınız doğrultusunda sistemi çalıştırarak, tasarruf edebileceksiniz.

Siz de evinizin sıcaklığını cep telefonunuzdan yöneterek tasarruf etmek istiyorsanız Cosa Akıllı Kombi Paketi’ni inceleyebilirsiniz.

2. Ev güvenliğini en üst düzeye çıkarmak

Akıllı bir evin sizi evinizde güvende tutmasının sayısız yolu vardır. Hareket sensörleri; gece veya siz işteyken eve izinsiz birinin girmeye çalışması durumunda, hemen hareketliliği algılayacaktır. Hareket dedektörleri uyarılırsa, akıllı telefonunuza bir bildirim gönderir veya birisinin uyanık ve potansiyel hırsızı korkutmuş gibi görünmesini sağlamak için ışıkları yakabilir.

Akıllı ev ağınızda, güvenlik ve gözetim özelliklerini birleştirdiğinizde, birçok seçenek sizden gelecek komut ile aktif hale gelecektir.

Örneğin; ev otomasyon sistemleri içerisinde yer alan hareket dedektektörleri, gözetleme kameraları, otomatik kapı kilitleri ve diğer somut güvenlik önlemleri ile oluşturulacak senaryolarla çalışma avantajları size konforu yaşatacaktır.

Böylece istediğiniz sürece bunları bir mobil cihazdan etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca, çeşitli cihazlarınızda, belirlenen süreye bağlı olarak güvenlik uyarılarını almayı, evde veya yarı yolda olsanız dahi verdiğiniz komutların gerçek zamanlı olarak etkinliklerini izlemeyi de seçebilirsiniz.

Hareket sensörleri ile evinizi daha güvenli bir hale getirmek istiyorsanız aşağıdaki ürünleri inceleyebilirsiniz:

Zipato Hareket Sensörü

Fibaro Apple HomeKit Hareket Sensörü

Fibaro Hareket Sensörü

Somfy İç Mekan Hareket Sensörü

Pencerelere ve kapılara yerleştirilen sensörlerle kapının/pencerelerin açılıp kapandığını akıllı telefonunuz üzerinden görebilirsiniz.

Kapı ve pencere sensörleri için:

Fibaro Apple HomeKit Kapı/Pencere Sensörü

Somfy Kapı / Pencere Dedektörü

Akıllı evlerin birçoğu, akıllı cihazınızı veya duvar terminalinizi kullanarak herhangi bir kameradan bakmanıza olanak tanıyan CCTV kameralarına sahiptir. Hareketin algılanması için ekranın bölümlerini ayarlayabilirsiniz. Böylece evcil hayvan veya rüzgardaki ağaç alarmı kapatmaz.

Akıllı yangın alarmlarını kurarsanız, evde veya işyerinizde yangın olup olmadığına dair olası bildirimleri alabilirsiniz. Yanlış bir alarm olduğunu biliyorsanız, bir sandalyeye tırmanmak ve yangın alarmının üzerindeki düğmeye ulaşmak yerine alarmı, telefonunuzun ekranına basarak kapatabilirsiniz.

Eğer tatildeyseniz, evinizde yangın veya hırsızlık için bu bildirimleri aldıysanız, bir komşunuzu ya da aile üyesini hemen evinize gönderebilirsiniz.

3. Evi Kolayca Kontrol Edebilmek

Akıllı evin en çekici kısmı, evin her bir parçasının artık bir ekran dokunuşu kadar yakın olması. İster akıllı telefonunuzdan ister tabletinizden evinizi izleyip kontrol edebilirsiniz.

Yatağınıza gittiğinizde, evinizdeki her ışığı tek bir tuşa basarak kapatabilirsiniz. Akıllı görünümünüz varsa ekranınıza bakabilir ve her kapı ve pencerenin kilitlenip kilitlenmediğini görebilirsiniz, böylece onları kontrol etmek için hiçbir zahmette bulunmanıza gerek kalmaz.

Akıllı Prizleriniz varsa, evdeki her elektronik cihazı birkaç saniye içinde kapatabilirsiniz. Böylece "Ütüyü veya tost makinesini fişte unuttum mu ?" gibi dertlerden kurtulmuş olacaksınız.

 

Son derece sıcak bir günde, işinizden eve gitmeden önce yeterli bir zaman içinde evinizin soğumasını sağlayabilirsiniz. Akşam yemeğine başlamak için acele ediyorsanız ama yine de işyerinde iseniz, evinize dönerken fırınınızın ön ısıtmaya başlamasını sağlayabilirsiniz. Işıklarınızı açık bırakıp bırakmadığınızı, ön kapınızda birinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Cihazları birlikte programlayabilirsiniz. Örneğin, TV'nizi açtığınızda, ışıklar otomatik olarak sönebilir. Sabahları, yatağınızdan kalktığınız zaman tek tuşla, ısıtma, ışık ve müziği ayarlayabilirsiniz.

4. Enerji Verimliliğini Arttırmak

Akıllı ev teknolojinizi nasıl kullandığınıza bağlı olarak, alanınızı daha verimli hale getirmek mümkündür. Örneğin, sıcaklık tercihlerinize göre programlanabilir Akıllı Termostat ile evinizin ısınması ve soğutulması konusunda daha hassas bir kontrole sahip olabilirsiniz. Işıklar ve motorlu panjurlar; güneş battığında, akşam moduna geçmek için programlanabilir veya odaya girdiğinizde ya da odanızdan ayrılırken ışıklarınızı otomatik olarak açıp kapayabilir, böylece boşa enerji harcanıyor mu diye endişelenmenize gerek kalmaz.

Akıllı ev cihazlarının 'Enerji Tasarrufu' seçenekleri; odanın içinde ne kadar doğal ışığın bulunduğuna, termostatın ölçtüğü sıcaklığa veya evde birinin olup olmadığına bağlı olarak evi yönetir.

Sisteminizde dahili bir sensör varsa, odaya biri geldiğinde ışıklarınız yanmaya başlayabilir ve dışarı çıktıklarında sönebilir. Böylece enerji tasarrufu yapmış olursunuz.

5. Erişilebilirliği Sağlamak

Akıllı Evler engelli insanlar için büyük bir yardım aracıdır. Görme engelli kişiler, TV'lerini, ışıklarını, ev ısısını ve elektriğe bağlanabilen her şeyi kontrol etmek için sesli aktif bir arayüze sahip olabilirler. Kasları rahatsız eden hastalıkları veya engelleri olan kişiler ışık şalterlerine, panjurlara ya da yangın alarmlarına ulaşma konusunda zorlanabilirler, ancak akıllı ev cihazları sayesinde gerekli yerleri telefonlarından ya da tabletleriden kontrol edebilirler.

Tekerlekli sandalyeli bir kişi için, sensörler kullanarak otomatik kapılar kurulabilir.

Yaşlı veya hasta bir aile bireyine sahip olan aileler, evde bulunmadıkları zaman, onları gözlemlemek amacıyla evdeki sensörleri kullanabilirler.

Kolayca monte edilebilen “Panik” butonu sayesinde evde bir kaza meydana geldiğinde yardım istemek için telefon etmek zorunda olan kişi bunun yerine butona basarak aileyi hemen bilgilendirebilir.

6. Eğlence ve Keyif Almak

Evinizdeki konforun sağlanmasındaki temel amaç, kişiye zaman kaybettiren işlemlerin otomasyon sistemi tarafından yerine getirilmesi ve kullanıcı tarafından o an gerçekleştirilemeyecek işlemlerin yerine getirilmesidir. Bu çalışma, kullanıcının algılanan hareketleri ile ev içerisindeki sistemleri kontrol edebilmekte ve bu sayede konforlu, güvenli, pratik ve havalı bir ev ortamı sağlanmaktır.

Geliştirilmiş cihaz işlevselliği ile Akıllı Evler, cihazlarınızı daha iyi çalıştırmanıza da yardımcı olur. Akıllı TV, favori programlarınızı bulmak için daha iyi uygulamalar ve kanallar bulmanıza yardımcı olacaktır. Akıllı bir fırın, yemeğinizi mükemmel bir şekilde pişirmenize yardımcı olacaktır.

Akıllı tasarlanmış bir ev sineması ve ses sistemi, misafirlerinizi eğlendirirken, film ve müzik koleksiyonunuzu kolayca yönetmenizi sağlayacaktır. TV izleme deneyiminizi tüm odaya yaymak ve ışığı müziğinizle senkronize etmek için Philips Hue ile yapabileceğiniz büyüleyici şeyleri keşfedin.

Sonuç olarak, Akıllı Evler cihazlarınızı ve diğer sistemlerinizi otomasyon teknolojisiyle birleştirerek, cihazlarınızın verimliliğini artıracak ve genel olarak ev hayatınızı çok daha kolay ve keyifli hale getirecektir.

7. Ev Hakkında Bilgi Edinmek

Akıllı evler sayesinde, evinizin nasıl çalıştığına dair bilgiye her zaman ulaşabilirsiniz. Televizyonu ne sıklıkta izlediğinizi, enerji tüketimlerinizi takip edebilirsiniz. Böylece, günlük alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı analiz ederek, arzu ettiğiniz hayat tarzını yaşamak için düzenleme yapmanız her zaman sizin elinizdedir.

Akıllı cihazınızı, enerji kullanımınızı gerçek zamanlı olarak izleyecek şekilde ayarlamanız veya hanenizde para biriktirip tasarruf edip edemeyeceğinizi görmek için aylık raporlar hazırlayabilirsiniz.

Bu makalemizde Engie Evde ekibi olarak sizlere akıllı bir evde yaşamanın faydalarından ve akıllını evinizi kurmak için satın alabileceğiniz ürünlerden bahsettik. Eğer akıllı ev sahibi olmaya karar verdiyseniz bu yolculuğa vakit kaybetmeden Engie Evde ile hemen başlayın! Akıllı ev sistemleri ile ilgili sorularınızı bize 0850 304 43 82 telefonundan ya da bize ulaşın formundan bildirebilirsiniz.


Akıllı evinizi oluşturmaya karar verdiyseniz ve Engie Evde'nin abonelik sitemlerinden farkının ne olduğunu merak ediyorsanız Engie Evde ve Diğer Seçenekler isimli makalemizi okuyabilirsiniz.